Zaznacz stronę

Gustownie i dobrze dobrane oświetlenie hotelowe potrafi nadać obiektowi wypoczynkowemu wyjątkowego i niepowtarzalnego charakteru. Warto poznać kilka cennych wskazówek, które pozwolą na dokonanie optymalnego wyboru oświetlenia i sprawią, że gości hotelowi będą czuć się przyjemnie i komfortowo.

Czym kierować się przy doborze lamp do hotelu?

Obiekty hotelowe można podzielić z grubsza na dwie kategorie: wypoczynkowe, które są przeznaczone dla wczasowiczów, głównie rodzin z dziećmi; oraz biznesowe, w których przeważają klienci biznesowi. Pierwszym etapem wyboru oświetlenia hotelowego jest określenie charakteru obiektu. To głównie od tego czynnika będzie zależał typ oświetlenia, jakie zastosujemy. W hotelach, którym zależy na stworzeniu przytulnej atmosfery, bardzo dobrze sprawdzają się lampy, które zarówno stylem, wyglądem, barwą, jak i intensywnością oświetlenia nawiązują do domowego klimatu. W hotelach, w których organizowane są konferencje, szkolenia, spotkania biznesowe, lepiej zda egzamin oświetlenie nowoczesne, futurystyczne, odpowiednio dobrane do aranżacji hotelu. Niezależnie od rodzaju hotelu, dobór oświetlenia powinien odbywać się z uwzględnieniem podziału obiektu na poszczególne strefy, którym przyjrzymy się bliżej. Niektóre z nich będą wymagać bardziej intensywnego oświetlenia, inne z kolei-bardziej delikatnego.

Oświetlenie recepcji

Należy pamiętać, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze, dlatego szczególną uwagę powinniśmy skupić na oświetleniu recepcji jako pierwszej strefy, z którą gość hotelowy ma kontakt po przyjeździe. Oświetlenie recepcji powinno być spójne z klimatem i aranżacją całego hotelu. Recepcja jest wizytówką całego obiektu, dlatego oświetlenie powinno być eleganckie i wyróżniające się na tle pozostałych lamp. Lada recepcji powinna być dostatecznie dobrze oświetlona, jednak nie można dopuścić do tego, aby światło było skierowane bezpośrednio na gości i oślepiało ich. Oświetlenie holu hotelowego, prowadzące do recepcji, powinno ułatwiać gościom zorientowanie się w układzie przestrzennym hotelu oraz bezproblemowe dotarcie do recepcji.

Oświetlenie korytarzy i ciągów komunikacyjnych

Korytarze i ciągi komunikacyjne służą do przemieszczania się gości pomiędzy poszczególnymi strefami hotelu. Nic chyba tak nie zraża, jak ciemne i niedostatecznie doświetlone korytarze, po których trzeba poruszać się prawie po omacku. Ciągi komunikacyjne w hotelu powinny być zatem dobrze oświetlone. W tej roli sprawdzą się różnego rodzaju plafony LED, lampy sufitowe LED i kinkiety ścienne. Nie mniej ważne jest również rozmieszczenie oświetlenia w odpowiedniej odległości od siebie. Zbyt bliskie może przytłoczyć, natomiast zbyt odległe-nie zapewnić wystarczającej ilości światła. Warto w tym względzie zachować zdrowy rozsądek i poczucie smaku. 

Oświetlenie pokoi hotelowych

W pokojach hotelowych goście spędzają najwięcej czasu. Służą one im do wypoczynku i relaksu. Dla osób podróżujących służbowo służą również do pracy. Projektując oświetlenie pokoju, wszystkie te aspekty powinniśmy wziąć pod uwagę. Gość powinien czuć się przyjemnie i bezpiecznie oraz mieć stworzone komfortowe warunki do pracy i wypoczynku. Oświetlenie powinno wprawiać w nastrój zachęcający do pobytu w pokoju. Dużą rolę w spełnieniu tych potrzeb będzie odgrywało dobrze dobrane oświetlenie, na które składa się:

  • oświetlenie główne-montowane pośrodku pokoju na suficie. Polecane są nowoczesne rozwiązania w postaci paneli LED lub Downlight LED. Klasycznym rozwiązaniem są plafony sufitowe LED, natomiast w większych pokojach-lampy wiszące o ciepłej barwie światła. Ważne jest również dobranie jasności oświetlenia w zależności od rozmiaru pomieszczenia oraz odcienia ścian.
  • Oświetlenie dodatkowe (punktowe) -składają się na nie lampki biurkowe, które są nieodzowne dla klientów podróżujących w celach biznesowych i planujących pracę w godzinach wieczornych; lampki nocne, które można ustawić na szafkach obok łóżka. Powinny one dostarczać wystarczającą ilość światła umożliwiającego czytanie.

Oświetlenie restauracji hotelowej

Do restauracji hotelowej goście udają się nie tylko po to, aby coś zjeść, lecz również po to, aby zrelaksować się i spotkać towarzysko. Najwięcej stolików zajętych jest zazwyczaj w godzinach wieczornych, zatem za tworzenie odpowiedniego klimatu w restauracji w dużej mierze będzie odpowiadać właściwe oświetlenie. Kluczową zasadą w doborze oświetlenia, która zresztą odnosi się do całego hotelu, jest dobór lamp do aranżacji wnętrza. Za wszelką cenę należy unikać mieszania dwóch lub kilku różnych stylów ze sobą, np. stylu glamour ze stylem minimalistycznym albo stylu nowoczesnego ze stylem retro. Styl aranżacji wnętrz powinien być spójny ze stylem znajdującego się w nim oświetlenia. W restauracji hotelowej powinno zadbać się o oświetlenie główne, jak i o oświetlenie poszczególnych stolików, nad którymi warto zamontować oddzielne źródło światła, najlepiej stonowane, o ciepłej barwie.

Oświetlenie hotelowe-oferta firmy Globus Lighting

Globus Lighting, jako polski producent oświetlenia LED, oferuje Państwu oświetlenie hotelowe spełniające wszelkie standardy i wysokie wymagania klientów. Wszystkie komponenty produkowane są w Polsce. Specjalizujemy się w produkcji energooszczędnego oświetlenia LED, które cieszy się szczególnym powodzeniem zarówno wśród firm, jak i osób prywatnych. W ofercie posiadamy pełne oprawy LED, które mogą być uzupełnione o wybrany system sterowania. Naszym priorytetem jest produkcja i sprzedaż produktów wysokiej jakości, które cechują się niezawodnością, trwałością, solidnością i bezpieczeństwem.