oś dla dzieci i dla starszych, dla tych którzy mają konto w banku jak i dla tych, którzy go nie posiadają. Dla tych, którzy chcą kogoś obdarować, dla pracodawców, dla pracowników. Bardzo wygodny sposób na dokonywanie transakcji bezgotówkowych jakim są karty przedpłacone.
Jak to obsługiwać?
Aby przybliżyć funkcjonowanie i obsługę karty przedpłaconej (karta pre-paid) można porównać ją do telefonów komórkowych na kartę. Chcąc wykonywać połączenia lub wysyłać SMS-y, najpierw musimy doładować kartę . Dopiero po załadowaniu określoną kwotą, możemy korzystać z telefonu do momentu wyczerpania limitu pieniędzy. Na takich zasadach funkcjonuje karta przedpłacona.
Karta przedpłacona jest rodzajem karty płatniczej. Aby być w posiadaniu takiej karty, nie trzeba otwierać rachunku osobistego w banku. Transakcji możemy dokonywać tylko do kwoty wpłaconych pieniędzy. Jest to karta czysto techniczna bowiem nie ma możliwości przyznawania kredytu czy debetu. Można to uznać za zaletę, ponieważ w razie zgubienia czy kradzieży karty, ryzyko utraty pieniędzy ogranicza się do kwoty na karcie. Z drugiej strony karta taka jest anonimowa (w zależności od wybranej oferty). Nie widnieje na niej imię i nazwisko właściciela, więc może być dobrym łupem dla złodziei.
Kartę możemy zasilić:
– przelewem,
– w banku,
– na poczcie.
Z karty możemy skorzystać przy dokonywaniu płatności w sklepach, transakcjach przez internet lub wypłat gotówki z bankomatu. Możemy wybrać z ofert banków karty, które są zabezpieczone numerem PIN lub nie wymagające potwierdzenia transakcji za pomocą numeru PIN oraz takie, na których widnieje imię i nazwisko właściciela bądź takich danych na niej nie ma. Wszystko to ma swoje wady i zalety. Jeżeli sami mamy korzystać z tego rodzaju karty, to dla bezpieczeństwa warto zastrzec nr PIN i ją spersonalizować (imię i nazwisko widnieje na karcie).
Karty mogą służyć również jako prezent dla drugiej osoby lub nawet dla dziecka. W takiej sytuacji nie musimy podpisywać żadnych umów ani dokonywać skomplikowanych formalności. Kartę taką dostajemy „od ręki” jednak otrzymanie jej wymaga uiszczenia opłaty. Nie są to wysokie kwoty i za kartę płacimy tylko raz – w momencie jej wydania. Tak więc różni się ona od innych kart, gdzie pobierane są prowizje miesięczne lub roczne za posiadanie. Trzeba jednak zaznaczyć, że drobne opłaty są pobierane np. za wypłatę z bankomatu. Saldo na karcie (w zależności od oferty) można sprawdzić w bankomacie, przez inernet, dzwoniąc na infolinię lub nawet wysyłając SMS-a o odpowiednio sformatowanym komunikacie na konkretny numer.
Karty przedpłacone mogą mieć formę:
– karty podarunkowej – dobry sposób na sprawienie komuś prezentu i nie tylko. Może służyć również jako wypłata nagród pieniężnych. Karta może być wykupywana na osobę trzecią (np. rodzic dla dziecka nawet poniżej 13. roku życia) lub ma z góry określony nominał (np. karta upominkowa zakupiona w sklepie na dokonanie tam zakupów na daną kwotę).
– karty podróżnej – służy jako rozliczenie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, np. w podróży służbowej zastępuje wypłatę gotówki jako zaliczkę.
– przekazów pieniężnych – przez firmy i instytucje, np. wypłacanie świadczeń socjalnych, stypendiów, wynagrodzenie dla pracowników sezonowych czy takich osób, które nie posiadają rachunku bankowego
– służyć jako przelew – „pustą” kartę wysyłamy drugiej osobie a gdy karta dotrze do niej, przelewamy pieniądze na kartę i osoba będąca w posiadaniu karty może z niej korzystać.
Kart mających z góry określony nominał nie możemy po wyczerpaniu początkowej kwoty doładować ani nie możemy wypłacać z bankomatu pieniędzy. Są to karty o jednorazowym zasileniu. Mogą służyć jako karty upominkowe, wypłata premii lub zastępować bony towarowe. Kartę możemy również cyklicznie zasilać jak telefon komórkowy, jednak karta taka posiada datę ważności.