Zaznacz stronę

Zakupy on-line stały się niemal naszym hobby. Rośnie liczba transakcji dokonywanych przez internet, wzrasta zapotrzebowanie na różne informacje a dostępność do nich jest coraz częściej warunkowana uiszczeniem niewielkiej opłaty. Powstaje wtedy problem jak zapłacić za coś, czego wartość jest niższa od kosztu przelewu lub jest w ogólne niemożliwe dokonanie zapłaty kartą na tak niską wartość. Naprzeciw trudnościom wychodzą instrumenty określane jako MIKROPŁATNOŚCI.

W jaki sposób można wykorzystywać mikropłatności?

Nie istnieje definicja, która w sposób jednoznaczny i precyzyjny określa czym są mikropłatności. Ogólnie ujmując, są to transakcje o bardzo niskiej wartości, gdzie zapłata kartą kredytową lub przelewem nie opłaca się. Są to kwoty rzędu od 1 grosza do ok. 10 zł. Górna granica nie jest jednoznacznie określona, ponieważ mikropłatności mają miejsce wówczas, gdy koszty weryfikacji kart kredytowych czy opłaty za przelew są wyższe niż sama wartość transakcji. Przykładem mogą być tu gazety on-line, gdzie za możliwość przeczytania artykułu w całości pobierane są opłaty, dostęp do wideo czy zakup plików muzycznych.
System mikropłatności charakteryzuje się powszechną dostępnością, szybkością pobierania opłat i łatwością obsługi. Powszechnie dostępny i łatwy w obsłudze system umożliwia każdemu skorzystanie z takiej formy płatności, przez co nie ogranicza nikogo w zdobywaniu potrzebnych informacji. Pobieranie opłat następuje natychmiast. Jesteśmy więc w stanie kontrolować nasze wydatki.

Za co możemy zapłacić za pomocą mikropłatności?

Za pomocą mikropłatności możemy zapłacić za towary cyfrowe oraz inne, takie jak np.:
– porady internetowe,
– pobieranie plików,
– usługi on-line,
– dane,
– gazety on-line,
– dostęp do archiwów sieciowych,
– single wykonawców,
– dostęp do zasobów serwisów internetowych,
– dostęp do wideo,
– sprzedaż biletów,
– sprzedaż znaczków pocztowych,
– zamieszczanie drobnych ogłoszeń, itp.

Sposoby płatności

Zapłaty dokonywane są za pomocą telefonów komórkowych (SMS Premium) czy też tzw. wirtualnych portfeli. Zapłata za pomocą telefonów komórkowych polega na wysłaniu SMSa na odpowiedni numer, za który pobierane są opłaty (tutaj możesz znaleźć stawki SMS Premium). Wirtualny portfel to swego rodzaju konto, na które wpłacamy pieniądze za pomocą przelewu lub karty płatniczej. Dostępne jest przez przeglądarkę internetową i zabezpieczone hasłem. Dzięki takiemu „portfelowi” możemy dokonywać zapłat za towar o wartości nawet od 1 grosza. Mamy możliwość sprawdzania salda i przeglądania listy zakupów. Jest proste w obsłudze i nie wymaga spełniania skomplikowanych formalności. Wystarczy zarejestrować się na stronie firmy oferującej wirtualne portfele, zasilić konto i można już korzystać.